Test únavy

posted in: Členská sekce | 0
Spící unavená dívka

Je únava váš pán, nebo sluha? Zkuste sami sobě zjistit míru tzv. indexu únavy v testu na konci článku. Zaznamenejte počet položek, jež vystihují to, jak se cítíte. O únavě, která vyžaduje zvláštní pozornost, lze mluvit, pokud trvá více než dva týdny. Pomineme-li tzv. chronický únavový syndrom, únava není sama o sobě chorobou. Patří mezi příznaky mnohých chorob – od A (abortus) po Ž (žloutenka). Může se tak projevovat přepracovanost, nesprávná výživa, nedostatek pohybu, nespavost a řada dalších onemocnění. Také je průvodním jevem deprese nebo premenstruačního syndromu.

Únava jako nemoc

Chronický únavový syndrom byl dlouho považován za zástěrku lenosti nebo hypochondrie. Obvykle pak obojího. Dnes je diagnostikován jako onemocnění z nejasných příčin. Zjednodušeně řečeno – pacient se cítí bez zjevné příčiny velmi vyčerpaný. Stav se nedaří zvládnout odpočinkem. Trvá dlouho – nejméně šest měsíců. Nejspíš jde o důsledek složité interakce negativních faktorů. Trápení z přechozených infekcí, endokrinní, imunologické a psychogenní faktory mohou korunovat i vlivy z problematického životního prostředí.

Výsledná zátěž se nemusí jen sčítat. Násobí se.

Chronický únavový syndrom vánoční

Nenajdete jej v žádné klasifikaci onemocnění, tím méně pak v seznamu duševních chorob. Dost často o něm slýchávají manželští poradci. Nemusí jít vždy jen o důsledek tzv. „hospodyňského běsu“. Snaha zajistit kouzelné Vánoce je vyčerpávající. Ještě ke všemu „lovec ve fázi lovecké horečky“ nic – tudíž ani vánoční štěstí – neuloví. Únava na Štědrý den kulminuje. Mnozí lidé v tento den neprožívají štěstí maratonského vítěze. Spíše si připadají jako boxer po KO, nejstručnější shrnutí prevence tohoto stavu: Méně je více.

Elixír proti únavě

Zpěvačka a v mnoha směrech neúnavná dáma Ljuba Hermanová zahajovala svůj den vitamínovým elixírem proti únavě. Sestával ze šťávy z grepu, dvou pomerančů, citronu a dvou deci vody. To rozhodně není špatná kombinace. Zbystří smysly a patřičný nadhled. Od toho je jen krok k psychologickému balíčku rad proti únavě:

  • Nesnažte se nikomu, tedy ani sobě, dokazovat svoji hodnotu.
  • Vězte, že nemusíte být ve všem jednička, aby vás okolí mělo rádo.
  • Vyhýbejte se lidem, kteří vás považují za tvora k ničemu.
  • Naučte se říci ne. Nejen nemusíte, ale ani nemůžete vyhovět každému.
  • Máte právo posoudit, zda a do jaké míry jste zodpovědní za problémy druhých lidí.
  • Místo sebe vzájemně potvrzujících katastrofických myšlenek si říkejte: Stop, klid, zvládnu to!
  • Nebojte se požádat o pomoc. Buď vám bude poskytnuta, nebo ne. Pokud nepožádáte…
  • Neodvážit se je osudné!
  • Mějte se rádi, neboť platí: Miluj bližního svého jako sebe samého… ne ovšem víc.

Otestujte si, zda je únava váš pán nebo sluha!

Zkuste sami sobě zjistit míru tzv. indexu únavy. Zaznamenejte počet položek, jež vystihují to, jak se cítíte.