Nevěra už od začátku

publikováno v: Co vy na to doktore?, Poradna | 0

Dotaz

„Žiji s partnerkou již řadu let. Zpočátku to bylo velmi romantické a milé. Po čase jsem zjistil, že mě již na začátku vztahu nějakou dobu podváděla. Velmi mě to trápilo, ale nechtěl jsem se rozcházet. Mám ji moc rád. Nicméně po několika letech mě začala opět podvádět. Pracuje ve zdravotnickém zařízení na směny a vrací se o dost jinak, než bývá odvyklé. Začaly mezi námi hádky, dokonce jsme se rozešli, ale jsme opět spolu. Už mě zase podvádí. Hádky se stupňují. Ponižuje mě, že prý ji pořád kritizuji a poučuji a jsem slaboch. Já ji pak ve všem ustupuji a snažím vyrovnat s její nevěrou. Nechci o ni přijít. Bojím se cokoli udělat, začínají mi zdravotní problémy, nemohu se pořádně najíst. Co vy na to doktore?“

Odpověď

ZANECHTE VŠÍ NADĚJE NA ZMĚNU. Je-li situace vskutku taková, jak popisujete, pak čím dříve vztah ukončíte, tím lépe. Coby bonus zde přetiskuji jeden ze svých článků uveřejněných na www.vitalia.cz. Proč asi? To uhodnete snadno.

Milujete příliš mnoho?

Choroba to není, ale dotyčný může sama sebe přivést k nemoci až k sebevraždě. Vesměs má nízké sebevědomí, které se projevuje buď stylem „promiňte, že žiji“, nebo naopak hranou suverenitou typu „zvládnu vše“. Třetí variantou je „zachránce zaběhlých psů a koček“ specializovaná na špatné muže.

Název „milují příliš“ vymyslela Robin Norwoodová. Nenajdete jej v žádném manuálu duševních či tělesných nemocí. Z psychiatrického pohledu mají nejblíže k závislým poruchám osobnosti. Rozdíl spočívá v tom, že člověk se „závislou“ poruchou hodnou lékařské diagnózy má zvýšenou potřebu toho, aby se o něj druzí starali. Zde je tomu naopak. „Zvýšeně“ se chce starat o druhé.

Někteří je – po mém soudu nepřiměřeně – řadí k tzv. hraničním poruchám osobnosti. Svéráz „hraničářů“ bývá komplexnější. Nadměrná láska k jiné osobě pro ně není typická. Často totiž milují jen sebe.

Není to nemoc, ale k nemoci vede

Stav, kdy milujete příliš, mnohdy vyvolává řadu víceméně psychosomatických chorob. Mimo běžný repertoár jsou to časté problémy s jídlem, alkoholem i jinými drogami. Nezřízená láska je zodpovědná za mnohé sebevraždy. Ty mohou, ale nemusí být provedené vlastní rukou.“